Локдаун вніс свої корективи у плани багатьох людей і позначився на роботі майже всіх сфер діяльності. Життя не можна поставити на паузу. Тож багато організацій постали перед вибором оптимальної стратегії подальшої роботи...
У сучасному світі стрімко набирають популярність системи онлайн-освіти.
Нещодавно ми мали цікаву розмову з освітнім консультантом, керівницею платформи mudra.ua, яка допомагає вибрати навчальні програми для освіти за кордоном.
Запис вебінару з пані Тетяною можна переглянути тут:
А нижче тезово наведені ключові питання, що обговорювали під час вебінару.
Як дбають про безпеку студентів за кордоном під час локдауну?
Більшість університетів забезпечили своїх студентів всім необхідним. В Китаї студенти, в тому числі українскькі, наразі знаходяться у кампусах, навчаються онлайн. Щоправда, різниця в часі між країнами враховується не завжди і українці, які повернулися додому, змушені підключатися до занять о 3-4 ранку.
В Ірландії студенти отримують виплати для підримки, навіть іноземні.
Всім, хто прагнув повернутися додому, вдалося це реалізувати. Звісно, через певну розгубленість та неорганізованість деяких структур виникали складощі. Та в цілому, навчальний процес продовжився. Всі студенти навчаються онлайн.
Які ризики існують для тих, хто вступить до закордонного вузу у 2020 році?
В залежності від подальшого розвитку подій, навчальні заклади планують діяти за такими сценаріями:
Оптимістичний сценарій. Полягає в тому, що відновлення роботи всіх сфер відбудеться швидко і одночасно у всіх країнах. На жаль, це малоймовірно. Є вірогідність, що кордони країни, у якій знаходиться вуз, до якого ви вступили, вже відкриються, а Україна, наприклад, ще дозволу на вильоти не дає, або навпаки. Можуть виникнути інші подібні нюанси. Тому університети готові запропонувати альтернативи:
- blended learning. Можливіть пройти один чи більшу кількість семестрів через платформу дистанційного навчання в цьому університеті. А потім, коли умови дозволять долучитися офлайн, продовжити в стінах вузу зі своєю групою
- відкладений старт. Якщо немає технічної можливості або бажання обрати змішану форму навчання, вузи дають можливість приєднатися до занять пізніше (без штрафних санкцій та інших неприємних наслідків). Навіть якщо цього навчального року (2020-2021 рр.) стартувати навчання не вийде, зараховані до вузу студенти свої кошти не втратять, а отримають змогу розпочати навчання у 2021 році.
Тож локдаун та певна невизначенність, яку він спричинив, не є причиною відмовитися від плану вступити до закордонного вузу.
Більш того, цього року низка вузів надає дуже гарні знижки на навчання. Деякі знижки фіксуються на весь період навчання.
Також є такі вузи, які пропонують зафіксувати знижку на навчання на 2021-2022 рр. для учнів 10х класів.
Університети і школи переглянули положення про повернення коштів і розширили можливості повернути кошти за навчання навіть після його початку.
Тому не варто відкладати навчання, якщо ви вже запланували вступати до закордонного вузу. Тим паче, що для іноземних студентів цього року складаються сприятливі умови з мінімумом ризику марно витратити гроші.
Чи будуть проблеми з оформленням віз та інших документів для виїзду?
Наразі, візові центри в Україні закриті. Не всі надають можливість подати документи онлайн. Також потрібно пройти медогляд тощо.
Та країни йдуть назустріч іноземним студентам: наприклад, Канада подовжила період подання документів до 90 днів.
Онлайн стає частиною освітнього процесу
Досягнуто певну точку неповернення в освіті по всьому світі.
Світ рухається. Онлайн-платформи вже розроблено і навряд чи їх буде закрито, щойно локдаун пройде. Університети зацікавлені в розвитку онлайн-напрямку.
Набирає обертів формат blended, змішуючи онлайн та офлайн-формати. Це дає змогу залучати експертів міжнародного рівня проводити лекції онлайн.
Онлайн-навчання дозволяє економити на витратах: харчування, проживання в іншій країні.
Чи потрібно здавати ЗНО для вступу до закордонного вузу?
Ні. На результати ЗНО зазвичай не дивляться. Але якщо йдеться про високорейтингові заклади, то ЗНО може зіграти певну роль у прийнятті рішення щодо участі студента у програмі навчання.
Тетяна навела приклад хлопця, якому саме вискоий середній бал атестату та гарний результат ЗНО дозволили вступити до престижного ірландського вузу у 17 років.
Що варто врахувати для навчання за кордоном?
Якщо Ви ставите собі на меті навчатися за кордоном, маєте відповісти на питання: яку суму я готовий на це витратити. Сюди входить вартість навчання та проживання.
Важливо розрахувати загальний бюджет, щоб необхідні витрати не стали потім неприємною несподіванкою.
Де навчаються українці?
40% українців їдуть навчатися до Польщі
14% - до Німеччини
7% - до Східної Європи: Чехія, Угорщина, Словаччина та ін.
Як щодо інженерів? Куди варто їхати вивчати технічні спеціальності?
Інженерні спеціальності можуть бути дуже доступними по бюджету, оскільки фахівці цієї сфери дуже затребувані і їх реальний дефіцит по всьому світу.
Америка може давати 50% стипендій таким студентам. Є також програми, що дозволяють частково компенсувати вартість начання. Багато закордонних вузів надають пільги на навчання для студентів з вагомими академічними досягненнями (перемоги на регіональних та міжнародних олімпіадах та конкурсах), а також для магістрантів з досвідом роботи за фахом.
Азія має доволі потужну науково-дослідницьку базу, тож якщо Ви прагнети зробити прорив в інженерії, не скидайте з рахунків азійські країни: Китай, Малайзія та ін.
До того ж Китай надає гранти на навчання, покриваючи витрати на навчання та проживання.
Вважається, що країна №1 для інженерії — Німеччина. І це не безпідставно.
Наразі Німеччина дає можливість проходити начання безкоштовно, якщо студент обирає навчатися німецькою. Гарний рівень німецької доведеться продемонструвати на вступних іспитах. Для успішних студентів також передбачені стипендії. Те саме в Австрії.
Тож можливості є.
Які технічні спеціальності зараз найбільш затребувані?
Для різних країн це буть різні спеціальності. На глобальному рівні перспективними вважаються мехатроніка, робототехніка, авіоніка, медична інженерія. Є стійка тенденція збільшення попиту на фахівців, що здатні поєднати дві і більше сфер діяльності, працювати "на стику" дисциплін STEM.
Вікові обмеження
Онлайн — вік не має жодного значення.
Університети не висувають жорстких обмежень щодо віку студентів. Але для виїзду потрібно отримати студентську візу, то там можна стикнутися з певними обмеженнями. Візовий центр може мати підозри щодо прихованої мети виїзду тощо.
До кого можна звернутися, щоб обрати програму навчання, ознайомитися з вимогами для вступу до закордонного вузу?
Радимо питання стосовно освіти за кордоном адресувати освітнім консультантам.
Наприклад, фахівці компанії "Мудра" не лише надають повну інформацію про умови навчання у різних закладах, а також забезпечують всебічну підтримку і супроводжують студента протягом усього періоду його навчання за кордоном.